Think Tank
Ekspertiza za unapredjenje BETTER Life zajednice
O dogadjaju
Think Tank
Think tankovi podržavaju kreiranje adekvatnih mentorskih programa specijalizovanih za prirodne nauke. Predstavnici svakog regionalnog digitalnog centra izvrsnosti razmenjuju iskustva, dele svoje znanje i razvijaju mentorski program prilagođen njihovim specifičnim uslovima.
Think Tank III
U sredu dana 17.01.2024. godine na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici održan je Treći javni događaj u okviru projekta BetterLife (broj 101071314, finansiran u okviru programa HORIZON EUROPE), koji je osmišljen u formi susreta sa predstavnicima donosioca odluka, privrede, društvene zajednice, akademske zajednice, nauke i studenata (Think Tank). Ovaj događaj je otvorio pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Mladen Petreš, a ispred Univerziteta je skup pozdravila prof. dr Andrea Andrejević Panic, prorektor za nauku i međunarodnu saradnju. Osnovne inoformacije o projektu podelila je sa učesnicima dr Gordan Racić. Danica Mulić je uputila učesnike o radu Digitalnog centra izvrsnosti i objasnila 10 alata koji su dostupni mladim istraživačima da koriste u svrhu unapređenja svog rada.
Na ovom događaju su bili prisutni pored profesora i naučnika sa univerziteta Educons i predstavnici vladinog, nevladinog i akademskog sektora i mladi istraživači (doktorandi).
U okviru sesije “Inovacije u praksi: Transformacija naučnih rezultata uz podršku Mentorskog programa” dr Marija Lesjak, dr Srđan Miletić i gospodin Bogdan Žigić su mladim istraživačima preneli iskustva i znanja o putu prenosa laboratorijskih inovacija do poslovnog uspeha i društvene prepoznatljivosti, o diferencijaciji fundamentalnih i primenjenih istraživanja, kao i značaju komunikacije među akterima akademije, privrede, vladinog sektora i društva.
Predstavljena je lista od 18 mentora/eksperata prijavljenih za uspostavljanje mentorskog programa na digitalnom Centru izvrsnosti Univerziteta Edukons.
Mentori su zamoljeni da razmisle i daju svoj pristanak da formular koji je popunjen postavimo na sajt regionalnog centra i da nam uz formular dostave i svoju fotografiju. Molimo za saglasnost do 25.01.2024.godine.
Drugi deo sesije je realizovan kroz radionicu definisanja veština i znanja kao očekivanja od strane mladih istraživača, ali i kao ekspertiza od strane mentora.
Mentori su definisali sledeće veštine kao potrebe koje smatraju da mladi istraživači treba da imaju: timski rad, komunikacija, pisanje radova, rad u laboratoriji, planiranje i predvidjanje, pisanje projekata, javni nastup, spajanje sa kolegama iz inostranstva, pretraga literature, kako uciti, strpljenje, tolerancija, upornost, samostalnost u radu i volja. Što se tiče znanja, mentori naglašavaju važnost znanja stranih jezika, statistike kao i osmišljavanja i postavke eksperimenata. Sa druge strane, doktorandi kao svoje potrebe navode sledeće veštine kojima smatraju da je važno ovladati uz pomoć mentora: identifikacija oblasti od interesa i značaja, pregovaračka sposobnost, prenos praktičnih saznanja za izradu naučnih radova, povezivanje sa načnim i privrednim zajednicama, upravljanje vremenom, reakcija na neuspeh/odbijanje, liderstvo i motivacija, veština prezentovanja kao i primenu teorijskog znanja u praksi. Osim navedenog, doktorandi smatraju da su sledeća znanja važna za njihov uspeh: organizacija i odabir podataka, izbor i ovladavanje novim metodama istraživanja, administrativni procesi i postavljanje realnih predikcija.
Tokom radionice, mladim istraživačima je najavljena online zimska škola i bootcampovi koji će im biti ponuđeni kako bi mogli da započnu na radu definisanih veština i znanja tokom radionice.
Sesija I Društveno Orijentisan Uspeh:
Mentorski Program za Napredak Mladih Naučnika U četvrtak, 21. decembra 2023. godine, na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici, održan je prvi javni događaj u okviru projekta BetterLife (broj 101071314, finansiran u okviru programa HORIZON EUROPE). Događaj je bio osmišljen kao sastanak sa predstavnicima donosilaca odluka, industrije, društvene zajednice, akademske zajednice, nauke i studenata (Think Tank). Događaj su otvorile Sara Pavkov, državna sekretarka koja je predstavljala Ministarstvo zaštite životne sredine, i prof. dr Andrea Andrejević Panić, prorektorka za nauku i međunarodnu saradnju, koja je pozdravila prisutne u ime Univerziteta. Prisustvovali su ne samo profesori i istraživači sa Univerziteta Educons, već i predstavnici vladinog, nevladinog i akademskog sektora, kao i mladi istraživači (master studenti i doktorandi).
Sesija II “Mostovi Znanja:
Mentorski Program za Povećanje Angažovanja Zajednice u Naučnim Istraživanjima” Sesija “Mostovi Znanja” označila je početak serije od tri događaja na Univerzitetu Educons kao deo projekta BetterLife. Projekat uključuje saradnju sa 8 partnerskih institucija.
Događaj je otvoren prezentacijom projekta “BETTER Life” dr Gordane Racić, koja je naglasila cilj uspostavljanja EU Centra za društveno angažovana istraživanja u prirodnim naukama. Dr Jelena Ješić istakla je saradnju Educons Univerziteta sa industrijom i lokalnom zajednicom, dok su dr Nataša Stojić, dr Igor Vukelić i Biljana Bajić predstavili laboratorije univerziteta.
Danica Mulić, doktorand i saradnica na projektu, predstavila je sajt Digitalnog Centra Izvrsnosti, dostupan mladim istraživačima i mentorima, uz 10 alata za podršku istraživačima.
Nakon prezentacija, učesnici su diskutovali o kreiranju mentorskog programa. Predstavljena su dva upitnika za mentore i doktorande, koji treba da se popune do 12. januara 2024. godine.
Tokom diskusije, predstavljeni su projekti fokusirani na istraživanja mikroplastike i kružne ekonomije, naglašavajući značaj međunarodne saradnje. Mentorima i doktorandima ponuđene su prilike za dodatno obrazovanje i obuku u drugim institucijama.
Dr Andrea Andrejević Panić sumirala je zaključke, istakla multidisciplinarni pristup i pozvala kolege da se pridruže Mentorskom Programu. Sledeća sesija je zakazana za 17. januar 2024. godine, sa fokusom na interakciju mentora i doktoranata.
Sesija III “Inovacije u praksi:
Transformacija naučnih rezultata uz podršku mentorskog programa” Treći javni događaj u okviru projekta BetterLife (broj 101071314, finansiran iz programa HORIZON EUROPE) održan je 17. januara 2024. godine na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici. Događaj je otvorio dr Mladen Petreš, a prisutne je pozdravila prof. dr Andrea Andrejević Panić. Dr Gordan Racić i Danica Mulić su predstavili osnovne informacije o projektu i Digitalnom Centru Izvrsnosti.
Na događaju su učestvovali profesori, istraživači, predstavnici vladinog i nevladinog sektora, te mladi istraživači (doktorandi). U sesiji “Inovacije u praksi,” dr Marija Lesjak, dr Srđan Miletić i gospodin Bogdan Žigić podelili su svoja iskustva o prenosu laboratorijskih inovacija u poslovni uspeh. Diskutovalo se o razlikama između fundamentalnih i primenjenih istraživanja te važnosti komunikacije između akademije, industrije i društva.
Predstavljen je spisak od 18 mentora registrovanih za mentorski program. Mentorima je zatraženo da daju pristanak za postavljanje svojih podataka na veb-sajt do 25. januara 2024. godine.
U drugom delu sesije, radionica je definisala očekivanja veština i znanja za mlade istraživače i mentore. Mentori su istakli veštine kao što su timski rad, komunikacija i laboratorijski rad, dok su doktorandi naveli važnost upravljanja vremenom, liderstva i povezivanja sa naučnim i poslovnim zajednicama. Mladi istraživači su informisani o predstojećoj online zimskoj školi i kampovima za unapređenje veština i znanja.
Think Tank I
U četvrtak dana 21.12.2023. godine na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici održan je Prvi javni događaj u okviru projekta BetterLife (broj 101071314, finansiran u okviru programa HORIZON EUROPE), koji je osmišljen u formi susreta sa predstavnicima donosioca odluka, privrede, društvene zajednice, akademske zajednice, nauke i studenata (Think Tank).
Događaj je otvorila državna sekretarka gospodjica Sara Pavkov ispred Ministarstva zaštite životne sredine, a ispred Univerziteta je skup pozdravila prof. dr Andrea Andrejević Panic, prorektorka za nauku i međunarodnu saradnju.
Na događaju su bili prisutni pored profesora i naučnika sa Univerziteta Educons i predstavnici vladinog, nevladinog i akademskog sektora, kao i mladi istraživači (master studenti i doktorandi) Fakulteta ekološke poljoprivrede, Fakulteta zaštite životne sredine i Fakultet poslovne ekonomije.
Sesijom “Mostovi znanja: Mentoring Program za unapređenje angažovanja društvene zajednice u naučnim istraživanjima” otvorena je serija od 3 ovakva događaja, koji će se organizovati na Univerzitetu Educons u okviru aktivnosti projekta BetterLife, gde Univerzitet Educons uzima učešće sa još 8 partnerskih institucija.
Dogadjaj je tekao predstavljanjem projekta “Unapređenje izvrsnosti kroz transformaciona istraživanja u prirodnim naukama putem integrisanih digitalnih centara – BETTER Life, od strane dr Gordane Racić. Kao glavni cilj istaknuto je uspostavljanje Centra izvrsnosti Evropske unije za društveno angažovana istraživanja u prirodnim naukama. Centar će predstavljati međuinstitucionalnu podršku za razvoj kapaciteta istraživača na početku karijere (doktorandi i istraživači koji još nisu potpuno nezavisni) s ciljem unapređenja društveno angažovanih istraživanja kako bi se suočili sa društvenim izazovima u svojim okruženjima.
Dr Jelena Ješić predstavila je institucionalni kapacitet u oblasti saradnje sa privredom. Dr Ješić je istakla široku mrežu saradnje koju Univerzitet Educons razvija i širi više od decenije, sa privrednim subjektima, lokalnim samoupravama, pokrajinskim sekretarijatima, privrednim komorama, regionalnim razvojnim agencijama, srednjim školama. Tendencija daljeg širenja je ka društvenoj lokalnoj zajednici, kako bi se podstaklo učešće društvene zajednice u projektima, aktivnostima i istraživanjima mladih istraživača. Dr Nataša Stojić, dr Igor Vukelić i Biljana Bajić predstavili su rad i opremu laboratorija u okviru Univerziteta Edukons.
Danica Mulić, doktorand i sardanik na ovom projektu, predstavila je sajt Digitalnog centra ekselentnosti, u okviru koga je istakla da je sajt dostupan svim zainteresovanim kako mladim istraživačima, tako i njihovim mentorima, i podstakla da ga koriste u punom kapacitetu. Takođe, u okviru zvaničnog sajta Univerzitet će imati i svoj Regionalni centar, u okviru koga se uspostavlja mentorski program.
Nakon zvaničnog predstavljanja, počeo je deo umrežavanja i diskusije na temu kreiranja mentorskog programa.
Prisutnima su predstavljene 2 forme upitnika za popunjavanje, jedna za zainteresovanog mentora a druga za doktorande. Dogovoreno je da se ovi upitinici pošalju i dostave do 12.01.2024.godine, kako bi se mogli obraditi do sledeće sesije programa mentora koja je zakazana za 17.01.2023.godine u 10h, na Univerzitetu Edukons.
Tokom diskusije predstavljeni su i projekti iz poziva Horizon Europe, a koji u se u svom naučnom delu istraživanja bave oblasti mikroplastike, i podrazumevaju stalnu saradnju izmedju vladinog sektora, nauke, privrede i društvene zajednice.
Iz ugla budućih mentora prisutni su istakli značaj projekata u oblasti prirodnih nauka, jer su oni izvor finansiranja izrade doktorskih disertacija u smislu kupovine hemikalija, mogućnosti da se doktoradni edukuju i odu na trening do 6 šeseci u drugu instituciju, ne samo zbog rada na novoj savremenijoj opremi, nego i zbog uspostavljanja novih poznanstava, zajedničkih publikacija, upoznavanja kulture i tradicije drugih zemalja.
Prof. dr Dragana Šunjka sa Departmana za fitomedicinu i zaštitu životne sredine je istakla izuzetnu važnost ovog napora da se doktorandi podrže i da se istraživanja mladih istraživača podstaknu novim alatima i mrežama povezivanja. Prof. dr Mirjana Bojović je podstakla mlade istraživače rečima da nikada ne treba odustajati, da su istraživanja u prirodnim naukama dugotrajna i da zahtevaju strpljanje i istrajnost, i kako se na kraju svaki trud, rad i vreme uloženo u istraživanje isplati, novim dostignućima, novim timovima, novim projektima. Prof. dr Marijana Kragulj Isakovski sa Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine sa PMF-a je u diskusiji dodala da su projekti finansirani od strane medjunarodnih institucija i EU velika prilika za mlade istraživače da svoja istraživanja izvedu do kraja, da su veoma često ta istraživanja i predvidjena samim tokovima projekata.
Doktorandkinja Jasna Kovčin, je izrazila svoje zadovoljstvo što je posle 10ak godina rada u privredi nastavila da radi na svojoj doktorskoj tezi, kako će kroz simbiozu teorije, istraživanja i svog rada u praksi formirati svoje hipoteze i zaključke, koji će joj kasnije sigurno poslužiti u poslu kojim se bavi. Iako, oblast u kojoj je u svojoj osnovi nije vezana za prirodne nauke, alati koji su ponudjeni biće i više nego korisni, jer se bavi digitalizacijom poslovanja malih i srednjih preduzeća.
Doktorandi su istakli važnost podrške mentora i čitave mreže činilaca koje kroz učešće na istraživačkim projektima steknu.
Prof. dr Mira Pucarevic je istakla važnost i neophodnost aktivnijeg angažovanja i učešća privrednih subjekata u podršci procesu istraživanja mladih naučnika.