Letnja škola

BETTER Life Izgradnja kapaciteta

Ekosistemi, turizam, angažovanje zajednice i strategije očuvanja u nacionalnim parkovima

Od 8. do 14. septembra 2024.

Letnja škola BETTER Life za istraživače na početku karijere, održana u Češkoj Republici od 8. do 14. septembra 2024. godine, okupila je preko 60 učesnika iz sedam zemalja tokom intenzivne nedelje posvećene društveno angažovanom istraživanju (SER). Program, koji se odvijao na četiri lokacije, kombinovao je teorijska predavanja sa praktičnim radom na terenu, pružajući učesnicima alate za korišćenje naučnog istraživanja kao pokretača pozitivnog društvenog uticaja. Događaj je istakao kako SER može podstaći razvoj zajednice i podržati lokalne preduzetnike kroz rešavanje stvarnih društvenih i ekoloških problema.

Nedelja je započela na Češkom univerzitetu za nauke o životu (CZU) u Pragu, gde su učesnici učestvovali u interaktivnim predavanjima i okruglim stolovima na temu principa SER-a. Nakon toga usledile su trodnevne ekskurzije u nacionalne parkove, omogućivši učesnicima da primene ove principe na aktuelne ekološke izazove. Program je zaključen u Kostelecu nad Černými Lesy, gde su učesnici predstavili svoja otkrića, razmenili uvide i proslavili postignuća na oproštajnom okupljanju, čime je uspešno okončan ovaj transformativni program.

Ako ste zainteresovani, ceo izveštaj možete pogledati ovde:

D4.3 Izveštaj o Letnjoj školi za istraživače na početku karijere.

 

ENGAGE Letnja škola u Tartuu

ENGAGE letnja škola u Tartuu postavila je scenu za transformaciono iskustvo učenja fokusirano na unapređenje nauke za otporne i žive gradove i društveno angažovano istraživanje.

Zaronivši duboko u srž BETTER Life projekta, Patrik Toula sa Češkog univerziteta za prirodne nauke (CZU) i Arjan de Groot sa Univerziteta Martin Luter Halle-Vitenberg (MLU) izašli su na scenu da predstave složene detalje projekta. Oni su objasnili misiju, viziju, originalnu ideju iza predloga projekta, ciljeve i ciljeve koji leže u osnovi pristupa projekta društveno angažovanom istraživanju u životnim naukama – što je osnova celog projekta. Govornici su istakli značaj i implikacije sprovođenja istraživanja koje se uklapa sa zajednicama, donosiocima odluka i različitim zainteresovanim stranama.

Jedan od najinteraktivnijih segmenata prezentacije obuhvatio je otkrivanje deset alata zamišljenih za stvaranje unutar digitalnog centra. Ovi alati, dizajnirani da budu inovativni alati Digitalnog centra izvrsnosti, dobili su entuzijastičan povratnu informacija od učesnika koji predstavljaju različite delove sveta. Raznolikost učesnika je još jedan obogaćujući aspekt događaja. Dolazeći iz različitih delova sveta, uključujući Indiju, Mongoliju, Vijetnam, Maleziju i Latinsku Ameriku među ostalima, učesnici donose bogatstvo perspektiva i iskustava na sto. Njihovi doprinosi i perspektive obogatili su diskusiju, doprinoseći kontinuiranom usavršavanju i razvoju ovih alata. Ovo globalno okupljanje ne samo da je obogatilo rasprave već je istaklo i univerzalnu relevantnost izazova i rešenja koji se istražuju.

Kao deo letnje škole i njene međusobne povezanosti sa projektom BETTER Life, jedna studija slučaja fokusirana na društveno angažovano istraživanje i tesno povezana sa jednim od alata, predstavljena je. Cilj studije slučaja bio je pružiti interaktivno iskustvo učenja koje je omogućilo učesnicima da razumeju i poboljšaju učinkovitost angažovanog istraživanja na Estonskom univerzitetu za prirodne nauke u Tartuu.

Događaj je bio dinamičan prostor za međukulturno učenje, razmenu inovativnih ideja i inkubaciju praktičnih rešenja. Sa projektom BETTER Life kao vodiljom, učesnici su bili spremni da iz ovog iskustva izađu ne samo kao učenici već i kao aktivni doprinosi budućnosti društveno angažovanog istraživanja.