Design Thinking za su-dizajn javnih otvorenih prostora
Praktični vodič za korišćenje metoda dizajniranja razmišljanja kako bi se istakli principi dizajna usmerenog na čoveka.
O alatu
Design Thinking za su-dizajn javnih otvorenih prostora
Alat za dizajniranje razmišljanja je praktični vodič koji ima za cilj pružanje sveobuhvatnog pristupa kako bi korisnicima pomogao u su-dizajnu javnih otvorenih prostora. Zasnovan je na principima dizajniranja razmišljanja i nudi niz strateških alata i korak-po-korak mera usmerenih na isporuku integrisanih rešenja putem aktivnosti koje uključuju identifikaciju zainteresovanih strana i razumevanje potreba lokalne zajednice.
Mere su usmerene ka razvoju holističkog pristupa ukorenjenog u dizajniranju razmišljanja, sa naglaskom na principima dizajna usmerenog na čoveka za su-dizajniranje javnih otvorenih prostora. Ovaj pristup zagovara sveobuhvatnu procenu potreba i aspiracija lokalne zajednice, uključujući pružanje raznovrsnih nekonvencionalnih alata i strategija kako bi se podstaklo generisanje novih ideja i koncepta.
Vodič za dizajniranje razmišljanja vodi korisnike kroz dinamičan proces koji obuhvata pet glavnih faza:
Faza empatije: Razumevanje uvida zajednice Faza identifikacije i definicije: Razjašnjavanje dizajnerskog izazova Faza istraživanja i planiranja: Oblikovanje vizije za javne otvorene prostore Faza implementacije: Oživljavanje vizije Faza testiranja: Evaluacija stvarnog uticaja
Vodič za dizajniranje razmišljanja takođe predlaže niz najboljih praksi prikazujući tri izuzetna projekta javnih prostora koji utelovljuju suštinu dizajniranja razmišljanja. Čak i ako nisu eksplicitno označeni pod “Dizajniranje razmišljanja”, svaki projekat je dokaz osnovnih principa koji pokreću ovaj pristup: razumevanje potreba korisnika, prototipiranje potencijalnih rešenja i njihovo usavršavanje kroz iterativnu povratnu informaciju, rezultirajući uspešnim i živahnim prostorima.
Konačno, alat sadrži listu dodatnih materijala i šablone koji podržavaju različite korake (Listovi akcionog plana, Mapa empatije, Mreža za prikupljanje povratnih informacija, List za brainstorming ideja, Matrica prioriteta, Mapa zainteresovanih strana).
Ciljna grupa
- Doktorandi i mladi istraživači koji rade na preseku životnih nauka, urbanog blagostanja i urbanog planiranja,
- Prostorni planeri, arhitekte i drugi profesionalci specijalizovani za urbanističko planiranje i revitalizaciju, studije urbanog okruženja, urbanog blagostanja i zajednički su-dizajn
- Osoblje gradova i nevladine organizacije posvećene unapređenju kvaliteta urbanog života u svojim zajednicama.
- Administracije i zainteresovane strane uključene u kolektivni proces planiranja i analize teritorije Mala i srednja preduzeća (MSP) aktivna lokalno
Benefiti korišćenja alata
- Raznovrsne i netradicionalne metode rešavanja problema koje se mogu primeniti u širokom spektru disciplina i izazova.
- Sticanje holističkih veština za identifikaciju i rešavanje izazova usmerenih na čoveka, pokretanje inovacija i prilagođavanje različitim scenarijima rešavanja problema.
- Omogućavanje korisnicima da olakšaju i optimizuju procese su-dizajna u tesnoj saradnji sa lokalnim zajednicama i zainteresovanim stranama: ovi napori imaju za cilj pozitivnu transformaciju urbanih okruženja i poboljšanje kvaliteta urbanih života.
- Integrisana svest da su istraživanje i/ili (planiranje teritorije) projekti kolektivni procesi.